Asset Publisher Asset Publisher

akcja #sprzątaMY las

 

Las bez śmieci.

 

Akcja #SprzątaMY już za nami. Dołączyli do nas uczniowie klas szóstych ze Szkoły Podstawowej w Bogdańcu oraz pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. Usunęliśmy śmieci zalegające wzdłuż ścieżki edukacyjnej, szlaków turystycznych Bogdańca oraz rezerwatu przyrody "Dębowa Góra". Nazbieraliśmy kilka worków pełnych śmieci. Wróciliśmy na miejsce tylko z tymi najlżejszymi. Cieszymy się, że w tak prosty sposób można działać na rzecz ochrony środowiska. Trud i poświecenie uczestników akcji wynagrodziliśmy ogniskiem i kiełbaskami. Chyba było warto. Mamy wrażenie, że uczniowie sami nie zdawali sobie sprawy ile śmieci można znaleźć w lesie. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspólne działanie podczas Akcji #SprzątaMY, to była nasza wspólna lekcja poszanowania środowiska.

 

=======================================

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

 film nt. akcji:   

 

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu! W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Nadleśnictwo Bogdaniec zaprasza do przyłączenie się do akcji społecznej zainicjonowanej przez  Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.  #sprzątaMY, organizowanej 20 września br., kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”.

Zapraszamy do udziału w akcji  dzieci i młodzież w wieku od 12 lat, jak również każdego mieszkańca Bogdańca i okolic. Akcja odbędzie się w Bogdańcu w godz. 11:00 – 13:00.

Miejsce zbiórki oraz miejsce składowania zebranych śmieci - parking przy siedzibie Nadleśnictwa Boganiec, ul. Leśna 17 .

Koordynatorzy akcji:

Podleśniczy Leśnictwa Łupowo – Sylwia Musielska, tel. kom 693 334 523

Specjalista Służby Leśnej – Aldona Bernacka – tel. (95) 728 43 50 wew. 334 tel. kom. 733 303 751

Nadleśnictwo Bogdaniec informuje, że nie zapewniamy transportu.

Zapraszamy na stronę www.lasy.gov.pl, gdzie dzięki specjalnej zakładce #sprzątaMY i przygotowanej w niej aplikacji mapowej każdy łatwo odnajdzie najbliższe mu biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy. Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.